Dieta

Czy musisz uważać na sól w diecie? Genetyczna wrażliwość na sód.

Konsumpcja dużej ilości soli kuchennej znacząco zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.Jednym z głównym skutków spożywania zbyt dużej ilości soli jest podwyższenie ciśnienia krwi, dlatego u większości osób zaleca się ograniczenie jej spożycia. Na efekty takiej diety znaczący wpływ będą miały jednak czynniki genetyczne – przede wszystkim warianty w genach kodujących białka wchodzące w interakcję z hormonem odpowiedzialnym za regulację ciśnienia tętniczego –angiotensyną.

Sód jest istotnym mikroskładnikiem, odpowiedzialnym m.in. za regulację ciśnienia i objętości krwi.Większość populacji europejskiej spożywa więcej sodu w stosunku do zapotrzebowania. Jednym z niekorzystnych skutków nadmiernego spożycia sodu jest podwyższone ciśnienie krwi, które przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Badania naukowe wykazały, że wpływ spożycia sodu na ciśnienie krwi zależy od zmienności genu noszącego nazwę ADP1.

I tak na przykład genotyp GG w genie AGT oznacza zwiększoną wrażliwość na sól –co sprawia, że w tym przypadku ciśnienie tętnicze, bardziej niż u osób z genotypem AA (typowa wrażliwość na sól), zależy od ilości soli w diecie – zarówno efekty zwiększenia, jak i zmniejszenia ilości soli są wyraźniejsze. Osoby z tym genotypem powinny rozważyć ograniczenie spożycia soli. Taki wariant występuje w populacji europejskiej w 19,47%.

Natomiast genotyp GG w przypadku genu ADD1 oznacza typową wrażliwość na sól, co wiąże się z typowym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego, wynikającego z dużej ilości soli w diecie. W tym kontekście redukcja ilości soli w diecie niekoniecznie może wpłynąć znacząco na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Czy wiesz, że… ?

Allel C w SNP rs699 prowadzi do zwiększonej aktywności angiotensyny, co sprawia, że sportowcy z tym wariantem częściej specjalizują się w sportach siłowych (angiotensyna jest także czynnikiem wzrostu dla mięśni szkieletowych).

 

 

Tagged , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *