Zdrowie

Choroba autoimmunologiczna tarczycy – Gravesa-Basedowa. Nadczynność tarczycy uwarunkowana genetycznie?

Choroba Gravesa-Basedowa to jedna z chorób autoimmunologicznych, w której ryzyko zachorowalności jest sprzężone z predyspozycjami genetycznymi.

We krwi pacjentów wykrywane są specyficzne przeciwciała anty-TSHR (przeciwciała TRAb), skierowane przeciwko receptorom hormonu TSH, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową. Wśród różnych objawów choroby najbardziej charakterystyczne są wole naczyniowe oraz wytrzeszcz gałek ocznych (orbitopatia), pojawiający się u 10%-30% osób cierpiących na tę chorobę.

W trakcie postępowania choroby Gravesa Basedowa, w wyniku zmian w układzie immunologicznym, są produkowane przeciwciała anty-TSHR. Przeciwciała te stymulują komórki tarczycy do wytwarzania nadmiernej ilości hormonów – tyroksyny i trijodotyroniny. W efekcie dochodzi do zaburzenia pracy tarczycy, jej wzrostu i zwiększenia unaczynienia. Przeciwciała anty-TSHR, łącząc się z receptorem TSH obecnym na błonie komórkowej tyreocytów, wywołują ich nadmierną aktywację, prowadząc do wzmożonego wydzielania hormonów.

W rozwoju choroby Gravesa-Basedova istotną rolę odgrywa prezentacja antygenów tarczycowych limfocytom T. Uruchomienie mechanizmów odpowiedzi komórkowej przeciwko receptorom TSH, obecnym w fibroblastach oczodołów, prowadzi do orbitopatii tarczycowej. Uczestniczą w niej aktywowane limfocyty typu TH1, wydzielające cytokiny, które nasilają proliferację fibroblastów. W wyniku aktywacji limfocytów TH2 dochodzi do upośledzenia czynności gałki ocznej i do utrwalenia wytrzeszczu. W wyniku możliwych powikłań orbitopatii tarczycowej może dojść do deformacji gałek ocznych, zaburzenia widzenia, a nawet trwałych uszkodzeń wzroku.

Czy wiesz, że… ?

Choroba Gravesa – Basedowa występuje u 0,5-2% przedstawicieli rasy białej. Występuje ona 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Grupą zwiększonego ryzyka zachorowania są palacze, osoby z innymi chorobami autoimmunologicznymi oraz osoby w wieku między 40 a 60 lat.

Tagged , , , , ,

About Kinga Sokołowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *