Dieta, Zdrowie

Najczęstsze objawy celiakii u dzieci

Celiakia, inaczej choroba trzewna, jest przewlekłą chorobą zapalną jelita cienkiego o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się nieprawidłową reakcją układu odpornościowego po spożyciu produktów zawierających gluten. Badania nad jej występowaniem szacują częstość zachorowań jako przynajmniej 1:100 osób. Niestety, w Polsce nadal wykrywa się niewielki odsetek wszystkich przypadków celiakii. Szacuje się, że jest to około 5%. Zatem choruje niemal 400 000 osób, z czego ogromna większość nie jest świadoma choroby.

 

Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że celiakia może mieć różne objawy:

– w postaci pełnoobjawowej w większości przypadków występują nasilone objawy ze strony układu pokarmowego,

– w postaci skąpoobjawowej – objawy spoza przewodu pokarmowego, np. problemy skórne, niedobory witaminowe, anemia,

– w celiakii ukrytej przebieg jest praktycznie bezobjawowy.

O samej chorobie więcej dowiecie się z naszego poprzedniego artykułu (LINK).

 

Choroba wieku dziecięcego?

 

Celiakia często uznawana jest za chorobę wieku dziecięcego, i choć jest to nieprawdą, ponieważ jej objawy mogą się ujawnić w każdym wieku, to dziś chcielibyśmy skupić się na objawach choroby trzewnej występujących u najmłodszych. Celiakia wymaga bowiem stosowania diety bezglutenowej.

Jeśli chory spożywa gluten dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, a to z kolei powoduje dalsze zaburzenia funkcjonowania jelit, np. dochodzi do ograniczenia wchłaniania składników odżywczych w jelitach. Trzeba też pamiętać, że dieta eliminacyjna musi być odpowiednio zbilansowana, żeby dostarczyć młodemu organizmowi wszystkie potrzebne składniki.

Jakie są zatem objawy choroby trzewnej u dzieci? Co powinno zaniepokoić rodziców?

 

Pierwsze spotkanie z glutenem.

 

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów oraz nowym schematem żywienia niemowląt , przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, gluten należy podać dziecku już w pierwszym roku życia. Ważnym jest, by już po tej pierwszej próbie uważnie obserwować reakcje organizmu naszej pociechy i sprawdzać czy maluch dobrze reaguje na gluten.  Jeśli przy wprowadzaniu produktów zawierających zboża  pojawiają się niepokojące objawy , nie zwlekaj i natychmiast skorzystaj z pomocy lekarza pediatry. W przypadku wrodzonej celiakii ważne jest bowiem szybkie postawienie diagnozy lekarskiej.

Nie zawsze jednak choroba ujawni się już w tak wczesnym wieku…

 

Jak wygląda nietolerancja glutenu u dzieci?

 

Objawy celiakii również u dzieci mogą być bardzo zróżnicowane. Wśród najmłodszych pacjentów dotkniętych nietolerancją glutenu najczęściej są to:

– biegunki,

– bóle brzucha,

– zaparcia,

– wymioty,

– niska waga ciała.

Sytuacja nieco inaczej wygląda u dzieci w wieku przedszkolnym. Tutaj dolegliwości są już mniej charakterystyczne. Najczęściej jest to niski wzrost, któremu czasem towarzyszy niska masa ciała, nadal zdarzają się biegunki, tak jak i zaparcia czy brak apetytu.

U dzieci nieco starszych, tych w wieku szkolnym, choroba trzewna najczęściej objawia się niskim wzrostem, niedoborem masy ciała i bólami brzucha. Dodatkowo, dziecko może wolniej się rozwijać, słabiej się uczyć, odczuwać ciągłe zmęczenie, być apatyczne.

Podkreślamy, że są to najczęstsze objawy celiakii u dzieci. Należy jednak pamiętać, że tak, jak każde dziecko, każdy organizm jest inny – w związku z tym i objawy mogą być różne. Nie pozwólmy jednak by to uśpiło naszą czujność. Szybka diagnostyka celiakii jest w przypadku dzieci niezwykle ważna –  większość konsekwencji nieleczonej choroby trzewnej uda się cofnąć, ale pod warunkiem zastosowania odpowiedniego leczenia.

 

Diagnoza: celiakia. Co dalej?

 

Jeżeli niepokoją Cię objawy występujące u Twojego dziecka po spożyciu produktów zawierających zboża, koniecznie wybierz się do pediatry. Lekarz podejmie decyzję dotyczącą badań diagnostycznych, a następnie, jeśli będzie to konieczne, zaleci wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Najważniejszą rzeczą w przypadku stosowania każdej diety eliminacyjnej jest to, aby wykluczony z jadłospisu składnik pokarmowy zastąpić takim, który Twoje dziecko toleruje i który ma podobną wartość odżywczą.

Dla osób z nietolerancją glutenu na liście zabronionych produktów znajdują się :

– pszenica,

– jęczmień,

– żyto i

– owies

Oraz wszelkie produkty z ich dodatkiem tych zbóż.  Niestety, dieta eliminacyjna jest trudna do zbilansowania, dlatego w celu ułożenia jadłospisu warto zasięgnąć porady doświadczonego dietetyka dziecięcego.

 

W Ogen wiemy, jak ważny jest zdrowie oraz komfort życia naszych pociech. Dlatego nasze testy w kierunku predyspozycji do nietolerancji glutenu można wykonać już u najmłodszych – w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia wysyłamy specjalny zestaw do pobrania próbki z policzka, tzw, zestaw wymazowy. Więc nie zwlekaj, Raport Genetyczny Ogen to sposób na uzyskanie kompleksowej wiedzy o zdrowiu Twojego dziecka, dzięki której będziesz mógł zapewnić mu prawidłowy rozwój!

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *