Dieta, Zdrowie

Czym zastąpić filiżankę kawy? Zamienniki małej czarnej 

Dziennie, na całym świecie spożywa się około 2.25 miliarda filiżanek kawy. Dla wielu z nas przygotowanie kawy to jedna z pierwszych czynności wykonywanych zaraz po przebudzeniu. Walory smakowe kawy oraz uczucie pobudzenia po wypiciu zdecydowanie przemawiają na jej korzyść. Należy jednak pamiętać, że picie kawy ma również pewne wady… 

 

Kawa, a dokładniej kofeina w niej zawarta jest substancją silnie uzależniającą. Przyjmowana w zbyt dużych dawkach może powodować uzależnienie fizyczne, a nawet psychiczne. Kawa wpływa również na jakość snu. Nie powinno się pić  kawy tuż przed pójściem spać, ponieważ kofeina utrzymuje się w organizmie około 4 h. Nawet jeśli wypijesz ją wcześniej może ona przeszkadzać w zasypianiu.

 

Czym zastąpić filiżankę kawy? Pobudzająco działają również: 

 

– guarana, działa podobnie do kofeiny, możemy spotkać ją w składzie naturalnych napojów izotonicznych, jak również w suplementach diety i preparatach odchudzających. Udowodniono, że guarana posiada właściwości redukujące tkankę tłuszczową, a także odtruwające organizm. 

 

– imbir, dodany do ciepłej wody lub herbaty daje uczucie pobudzenia i orzeźwienia. 

 

– gorzka czekolada, zawiera flawonole przyspieszające przepływ krwi w organizmie, poprawia koncentrację i nastrój. 

 

Należy pamiętać jednak, że każdy produkt spożywany w nadmiarze może nam zaszkodzić. Działanie pobudzające ma również trening – podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie wydziela się wiele substancji działających pobudzająco oraz pozytywnie na nasz nastrój. Trening wykonywany na świeżym powietrzu dodatkowo dotlenia nasz organizm. Dla dobrego samopoczucia oraz pobudzanie warto pamiętać również odpowiedniej ilości snu.

 

 

Tagged , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *